Dizel jeneratörler  için uygun  buyklukte  tasarlanan  yerüstünde depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Genellikle jeneratör odalarında jeneratör yakınında  tercih edilir. Yerüstü tankları Tek ve Çift cidarlı olarak iki ayrı grupta incelenir.

        Kaçak riskinde gözle teşhisin daha kolay  olduğu bu tanklarda genellikle gövde tek cidarlı tercih edilir, bu tanklar yer üstünde olduğundan ve depolanan yakıtın akışkanlığı daha yoğun olduğundan ısıtıcı ve izole tercih edilir.

        Yakıt tankları açık alanda kullanılacakları zaman ısıya ve soğuğa karşı dayanıklılığı artırılması için tankın yüzeyi Camyünü  – Taş yünü gibi ısı yalıtım malzemeleri  ile kaplanır ve bunun dışına da galvaniz sac – paslanmaz sac – alüminyum sac gibi dış etkenlerden koruyan bir yalıtım yapılır ve yakıt tankı hava şartlarından izole edilmiş olur.Satndart yakıt tanklarında bu özellık bulunmaz.

        Yakıt tanklarında  atmosfere açık tanklardır ve içlerinde bulunan yakıt ve yağın içinde bulunan gazların tankın dışına atılmasını en güvenli şekilde yapmamızı sağlayan gaz çıkış ağzı bulunur.

        Yakıt tanklarında istenilmesi durumunda  taşma ve delinme durumlarında yakıt tankının kapasitesinin min %30 unu alacak şekilde  altına yapılan kaba yakıt tankı tasma kabı yapılabılır.